Tagi

, ,

Obydwa chlebki to chlebki orkiszowo-żytnie na zakwasie, przy czym jeden z nich jest z dodatkiem estragonu. Są to moje pierwsze chlebki pieczone bez odrobiny drożdży. Piekłam je jednocześnie w dwóch małych silikonowych foremkach.

Chleb orkiszowo-żytni z estragonem na zakwasie

Chleb orkiszowo-żytni z estragonem na zakwasie

Składniki:
250 g mąki orkiszowej jasnej (typ 500)

250 g mąki żytniej typ 720
125 g aktywnego zakwasu żytniego
2 łyżeczki suszonego estragonu
2,5 łyżeczki soli
300 ml ciepłej wody

Sposób wykonania:
Pomieszaj ze sobą wszystkie składniki i zagnieć w jednolitą masę. 
Umieść ciasto w wyłożonej papierem do pieczenia foremce o długości 20 cm. Przykryj foremkę materiałową szmatką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na noc (co najmniej 8 godzin). Przed upływem czasu wyrastania rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Wstaw ciasto do piekarnika i piecz ok. 35-40 minut, aż zbrązowieje z góry. Wyjmij ciasto z foremki i papieru i ostudź na wyciągniętej z piekarnika kratce.
Źródło przepisu: tutaj

Chleb orkiszowo-żytni z estragonem na zakwasie

Chleb orkiszowo-żytni na zakwasie

Składniki:
100 g aktywnego zakwasu żytniego

200 g mąki orkiszowej typ 700
200 g mąki żytniej typ 720
ok. 300 ml ciepłej wody
2 łyżeczki soli

Sposób wykonania:
Pomieszaj ze sobą wszystkie składniki w misce, aby uzyskały jednolitą konsystencję. Przenieś ciasto do wyłożonej papierem do pieczenia (lub wcześniej wysmarowanej tłuszczem i odsypanej otrębami) formy o długości ok. 15 cm. Przykryj formę folią aluminiową i odstaw na noc (co najmniej 8 godzin) w ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu rozgrzej piekarnik do 200 stopni, Zdejmij folię z formy i wstaw ciasto do rozgrzanego piekarnika na ok. 40 minut. Wyjmij chleb z formy i daj mu ostygnąć. 

Źródło przepisu: tutaj