Tagi

, , , , , , , , ,

Fantastyczne połączenie smaków słono-słodkich i do tego tymianek. Już w trakcie czytania tego przepisu bardzo spodobał mi się ten chlebek. Oczywiście prawie natychmiast go upiekłam 🙂 Chlebek jest przyjemnie wilgotny i niezwykle smakowity. Pasuje do wędlin, warzyw a także do wszelkich słodkości typu dżemy, powidła czy galaretki. 

Chleb pszenno-razowy z suszonymi morelami i tymiankiem

Chleb pszenno-razowy z suszonymi morelami i tymiankiem

Składniki:
300 g aktywnego zakwasu żytniego

300 ml letniej wody
230 g mąki pszennej razowej * ( u mnie orkiszowa razowa typ 1850)
370 g mąki pszennej chlebowej typ 650
łyżeczka drożdży suszonych (nie jest to konieczne)
łyżeczka soli
łyżeczka cukru
100 g suszonych moreli
łyżeczka posiekanego świeżego tymianku
łyżeczka suszonego tymianku

Sposób wykonania:
Mąkę pszenną łączymy z mąką razową (nie trzeba przesiewać, szczególnie pełnoziarnistej). Dodajemy zakwas, drożdże (jeśli zakwas jest słaby), cukier, sól. Siekamy drobno tymianek i dodajemy razem z suszonym. Morele kroimy bardzo drobno i obsypujemy je mąką. Wrzucamy do misy. Zaczynamy wyrabiać ciasto, wlewając letnią wodę. Robimy to stopniowo, łącząc ze sobą składniki. Ciasto na chleb zakwasowy nie musi być długo wyrabiane. Jego konsystencja będzie przypominała gęsty jogurt. Zostawiamy je w misie, przykrywamy ściereczką lub folią aluminiową i zostawiamy w ciepłym miejscu na 2 godziny. Formę keksówkę smarujemy masłem i obsypujemy otrębami lub wykładamy pergaminem. Przekładamy do środka ciasto. Wilgotną dłonią wyrównujemy wierzch. Foremkę przykrywamy ściereczką i zostawiamy w cieple na pół godziny-godzinę.

Chleb pszenno-razowy z suszonymi morelami i tymiankiem

Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Chleb pieczemy przez 45-50 minut. Jego skórka powinna być rumiana. Razowca wyjmujemy z piekarnika.

Chleb pszenno-razowy z suszonymi morelami i tymiankiem