Tagi

, , , , , , , ,

Dzisiaj na śniadanie przyrządziłam sobie jajecznicę wg Gordona Ramsaya. Jakiś czas temu, w internecie widziałam filmik, na którym prezentuje On sposób jej wykonania. Postanowiłam, że przy najbliższej okazji spróbuję ją przygotować. Nie powiem, nawet mi smakowała 🙂 Nie miałam tylko szczypiorku, więc dla kontrastu „posadziłam” na talerzu gałązkę bazylii.

Jajecznica wg Gordona Ramsaya

Jajecznica wg Gordona Ramsaya

Składniki do tej jajecznicy:
2 jajka

2 kapelusze pieczarek
pomidorki cherry
masło (2 łyżki)
śmietana ( 1 łyżka)
olej
szczypiorek
sól, pieprz
spora kromka chleba opieczona w tosterze

Sposób wykonania:
Na patelnię wylać nieco oleju, ułożyć pieczarki i pomidorki. Oprószyć świeżo zmieloną solą i pieprzem. Wszystko delikatnie podsmażać. W międzyczasie do rondelka wbić jajka, dodać masło i energicznie mieszając, podsmażać. Kilkakrotnie zestawiać i ponownie wstawiać rondelek na kuchenkę. Pod koniec dodać śmietanę i ponownie podsmażać, mieszając. Zdjąć z kuchenki. Dodać szczypiorek, przyprawić solą i pieprzem.
Na talerzu ułożyć kromkę chleba, obok pieczarki i pomidorki. Kromkę chleba pokropić olejem i wyłożyć na nią usmażone jajka.
Szczegóły wykonania można obejrzeć na filmiku.

Jajecznica wg Gordona Ramsaya

Kilka wskazówek http://www.zajadam.pl/dobre-przepisy/jajecznica:
Nie przyprawiaj jajecznicy na początku, ale dopiero przed samym podaniem. Jeżeli dodasz sól na początku smażenia, jajecznica będzie bardziej wodnista i trudno będzie osiągnąć idealną konsystencję.
– Smażenie jajecznicy rozpocznij na zimnej patelni i na małym ogniu – nie idź na skróty.
– Masła nie rozpuszczaj, tylko dodaj je na patelnię zimne, razem z rozbitymi jajkami.
– W trakcie smażenia cały czas mieszaj zawartość patelni. Kiedy jajka zaczynają się ścinać zdejmuj patelnię z ognia i cały czas mieszaj, a kiedy uzyskasz jednolitą, kremową konsystencję wstaw jajecznicę z powrotem na ogień i tak samo postępuj nawet kilka razy.
– Najważniejsze to chronić jajecznicę przed przesmażeniem, więc kiedy konsystencja jajecznicy wydaje się już idealna nie możesz dopuścić, żeby jajka jeszcze bardziej się ścięły – wtedy jajecznica będzie twarda i sucha – żeby temu zapobiec dodaj łyżkę zimnej śmietany, która szybko ustabilizuje temperaturę na patelni i wzbogaci smak całego dania.