Tagi

,

Przygotowanie pure z dyni jest bardzo proste, wystarczy dynię upiec w piekarniku (można też ją ugotować na parze). Dla mnie wygodniejszym sposobem jest pieczenie w piekarniku.  Dynię kroimy na ćwiartki lub mniejsze kawałki w przypadku dyń dużych, smarujemy lekko olejem i układamy na blasze wyłożonej papierem. Pieczemy do miękkości w temperaturze 180 stopni C około 30 minut, większe kawałki 45 minut. Po lekkim ostudzeniu usuwamy skórkę, miąższ rozdrabniamy i miksujemy.

Jak przygotować puree z dyni w domu  Jak przygotować puree z dyni w domu

Tak przygotowane puree możemy bezpośrednio użyć do wykonania wielu potraw a także zachomikować sobie na później pasteryzując je w słoikach.

Kilka słów o pasteryzacji przetworów z dyni
Słoiki z przetworami z dyni (mus, puree) można pasteryzować metodą tradycyjną, czyli włożone do garnka wyścielonego ściereczką i zalane wodą do 2/3 ich wysokości, o takiej samej temperaturze jak zawartość słoików. Należy tylko pamiętać, że przetwory bez cukru, soli czy kwasku cytrynowego pasteryzujemy dłużej, a więc około 30 min do 1 godziny w zależności od wielkości słoika. Dla całkowitej pewności pasteryzację należało by powtórzyć następnego dnia.
Inny sposób pasteryzacji to tzw
. metoda piekarnikowa. Od niedawna sama zaczęłam ją stosować i bardzo ją polecam. Puste słoiki wraz zakrętkami należy wcześniej umyć żeby nieco obeschły. Następnie słoiki wstawiamy do zimnego piekarnika, który rozgrzewamy do temp. 130°C. i przez około 20 min wypiekamy słoiki  w tej temperaturze. Gorący mus lub puree nakładamy do słoików z zachowaniem bardzo dużej ostrożności, aby się nie poparzyć (słoiki są bardzo gorące!). Słoików nie napełniamy do końca, pozostawiamy od 2 – 3 cm wolnego  miejsca od brzegu. Szczelnie zakręcamy, wstawiamy ponownie do piekarnika i pasteryzujemy w tej samej temperaturze (130°C ) przez ok. 20 minut. Po tym czasie należy wyłączyć piekarnik i z uchylonymi drzwiczkami pozostawić  słoiki do całkowitego wystygnięcia.

Źródło przepisu  tutaj