Tagi

, , ,

Morele są nie tylko bardzo smaczne, ale także sprzyjają zdrowiu i urodzie. Ich słoneczny kolor sprawia, że ładujemy się pozytywną energią spożywając świeże owoce ale także suszone i pod postacią dżemów i konfitur. Bardzo zdrowe jest także spożywanie pestek z moreli.

Konfitura z moreli

Konfitura z moreli

Składniki:
1 kg obranych i wypestkowanych moreli 

300 ml wody
300 gram cukru trzcinowego
1/3 łyżeczki kardamonu w proszku 
sok z 1/2 cytryny

Z powyższych składników otrzymamy około 700 ml konfitury.

Sposób wykonania:
Do przygotowania konfitury morele należy obrać ze skórki i pozbawić pestek.  Można to zrobić w prosty sposób zalewając je wrzątkiem na 5 minut a następnie przelewając zimną wodą. Po tym zabiegu skórkę z owoców zdejmiemy bez problemu.  Obrane morele przekładamy do garnka i zalewamy wrzącym syropem przygotowanym z wody  i 150 g cukru (druga połowa cukru zostanie dodana później). Odstawiamy na około 10 godz,, po czym przesmażamy morele na małym gazie przez 10 min. i ponownie odstawiamy na około 10 godz. Po upływie tego czasu dodajemy drugą połowę cukru, kardamon i sok z cytryny, mieszamy i smażymy na wolnym gazie do momentu aż masa będzie gęsta. Gorącą konfiturę przekładamy do czystych, pasteryzowanych słoiczków i zakręcamy nakrętki. Odwracamy do góry dnem i ustawiamy do wystygnięcia. Jeśli chcemy przetrzymywać konfiturę dłużej warto ją zapasteryzować, aby się nie zepsuła.
Pasteryzować można w tradycyjny sposób poprzez wstawienie gorących słoiczków do garnka (dno wyłożone ściereczką) i zalanie ich wodą o podobnej temperaturze (poniżej zakrętki) i gotowanie przez około 15 – 20 min. Po tym czasie wyłączamy gaz i zostawiamy słoiczki w garnku do wystygnięcia. Można także pasteryzować słoiczki z konfiturą tzw. metodą piekarnikową. Piekarnik nagrzewamy do temp. 120 stopni C i wstawiamy gorące słoiczki na 15-20 min. Po upływie tego czasu wyłączamy piekarnik, aby słoiki całkowicie wystygły przy lekko uchylonych drzwiczkach.

Źródło przepisu tutaj