Tagi

, , , , , , ,

Ten kruchy placek upieczony jest wg Reguł Pięciu Przemian. Jest niezwykle smakowity i na pewno smak jego jest zrównoważony 🙂

Kruchy placek z czerwoną porzeczką

Do przygotowania pokarmu zrównoważonego pięcioma smakami, składniki potraw należy dodawać w kolejności smaków:
k – smak kwaśny – przemiana Drzewa (D)
g – smak gorzki
– przemiana Ognia (O)
sł – smak słodki
– przemiana Ziemi (Z)
o – smak ostry
– przemiana Metalu (M)
sn – smak słony
– przemiana Wody (W)
Powinno się je stosować zgodnie z cyklem odżywczym Pięciu Elementów, tj. kwaśny-gorzki-słodki-ostry-słony (a po nim znów kwaśny itd.). Wszystko jedno, w którym momencie rozpoczynamy cykl, ważna jest jego właściwa kolejność. Ostatni dodany do potrawy składnik decyduje o skierowaniu energii danego posiłku do konkretnego narządu.

Kruchy placek z czerwoną porzeczką

Składniki:
k – 40 dkg mąki tortowej

g – ½ łyżeczki kurkumy i dodajemy
sł – 15 dkg cukru pudru, 25 dkg masła, siekamy i rozcieramy a następnie dodajemy 6 żółtek
o – 1 łyżeczkę imbiru i ½ łyżeczki kardamonu oraz
sn – szczyptę soli

Sposób wykonania:
Ciasto zagniatamy, rozwałkowujemy na placek (można rozłożyć rękoma na blachę, bo ciasto jest dosyć wilgotne i klei się trochę do wałka). Blachę smarujemy tłuszczem i posypujemy tartą bułką. Podpiekamy w piekarniku około 20 – 25 min w temp. 1800 C. 3 szklanki dobrze dojrzałych czerwonych porzeczek obieramy z szypułek, płuczemy i odsączamy z wody na sitku (ja użyłam zamrożonych, które rozmroziły się na sicie). Białka ubijamy na sztywno z 15 dkg cukru, wsypujemy porzeczki, mieszamy, przekładamy na podpieczone, nieco ostygnięte ciasto na blaszce i pieczemy około 30 min w temperaturze 1800 C, uważając, aby spód się nie przypalił.

Przepis pochodzi z książki „Filozofia życia” Anny Ciesielskiej