Tagi

, , ,

Kuchnia wg Reguły Pięciu Przemian wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej i zakłada, że gotowanie zgodnie z cyklem 5 żywiołów (Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal, Woda) pozwala żyć w równowadze, zachować odporność i wyeliminować wiele chorób.
Według Pięciu Przemian, to co jemy musi być dostosowane do pór roku i klimatu, w jakim żyjemy. W Polsce jest klimat umiarkowany, więc powinniśmy dbać o rozgrzewanie organizmu, w szczególności zimą, która jest u nas najchłodniejszą i najbardziej wilgotną porą roku.
Każdy produkt, który spożywamy ma określoną naturę energetyczną oraz smak, który z kolei jest powiązany z określonym żywiołem.
Ze względu na naturę energetyczną pokarmy dzielimy na: zimne (np. rabarbar, sól), ochładzające (np. pomidory, ogórki, cytryny, jogurt), neutralne (np. ziemniaki, oliwa z oliwek, orzechy, mleko krowie), ciepłe (np. świeży imbir, orzechy włoskie, tymianek, rozmaryn), gorące (np. .suszony imbir, pieprz, chili).
Smak produktu determinuje jego przynależność do określonego żywiołu: smak kwaśny (żywioł drewna), smak gorzki (żywioł ognia), smak słodki (żywioł ziemi), smak ostry (żywioł metalu), smak słony (żywioł wody).
sł – Słodki – przemiana Ziemi (Z)
o – Ostry – przemiana Metalu (M)
sn – Słony – przemiana Wody (W)
k – Kwaśny – przemiana Drzewa (D)
g – Gorzki – przemiana Ognia (O)
Zgodnie z regułą Pięciu Przemian, każdej porze roku odpowiada inny żywioł i smak:
jesieni – żywioł metalu i ostry smak,
zimie – żywioł wody i smak słony,
wiośnie – żywioł drzewa oraz smak kwaśny,
latu – żywioł ognia i smak gorzki.
Chińscy lekarze wyróżnili jeszcze dodatkową porę roku – późne lato czyli dojo, do którego przypisali żywioł ziemi i smak słodki.
Najważniejsze w kuchni Pięciu Przemian jest połączenie wszystkich pięciu smaków w jednym posiłku. Wtedy, zdaniem medycyny Wschodu, nasze ciało i dusza będą pozostawać w równowadze, a co za tym idzie – będziemy po prostu zdrowi. Trzeba pamiętać, aby składniki dodawać zgodnie z podaną w przepisie kolejnością ponieważ jest ona zgodna z cyklem formującym energię chi, a potrawy napełnione tą energią są zharmonizowane, wartościowsze i smaczniejsze.

Tekst opracowano na podstawie książki Anny Ciesielskiej „Filozofia życia”