Tagi

, , , , , , , ,

Na Święta Bożego Narodzenia obowiązkowo musi być u mnie makowiec, taki prawdziwy drożdżowy 🙂 W tym roku też jest ale jakże odmieniony. Dorodny kwiat pachnący bakaliami, cały wypełniony makiem. Maku jest dużo, więc ciasto jest wilgotne ale dobrze wyrośnięte. Takie właśnie uwielbiam. Kiedy zobaczyłam ten filmik z przepisem zachwyciłam się tym ciastem i postanowiłam upiec go właśnie na święta. No i jest, piękny i dorodny  🙂

Kwiatek drożdżowy z makiem

Kwiatek drożdżowy z makiem

Składniki:
400 g mąki pszennej (3 szklanki po 250 ml)

2 cukry waniliowe
2 jajka
50 g cukru (3 łyżki)
50 g roztopionego masła (3 łyżki)
175 ml ciepłego mleka (ok. 3/4 szklanki)
7 g drożdży instant ( 1 op.)
cukier puder na lukier ok. 2 łyżki czubate
szczypta soli

Składniki na farsz makowy:
0,5 – 0,75 kg maku  

80 g rodzynek (można zamoczyć w rumie)
50 g orzechów
1 jajko
50 g roztopionego masła
cukier

* Ja użyłam 0,85 kg gotowej masy makowej już doprawionej
Jeśli nie mamy gotowej masy makowej, mak musimy sparzyć dzień wcześniej i następnego dnia mielimy 2 razy ( 1 raz z cukrem) i doprawiamy
 
Sposób wykonania:
Do miski wsypać mąkę. Zrobić w niej dołek. Wlać połowę mleka i dodać drożdże (mleko nie może być gorące, bo zaparzą się drożdże i nie będą rosły). Wsypać troszkę cukru, aby drożdże miały pożywkę. Wymieszać, przykryć i odstawić na 10 min do podrośnięcia drożdży. Jak drożdże podrosną dodać resztę cukru, cukry wanilinowe, 2 całe jajka i wszystko wymieszać. Na koniec dodać roztopione masło i dokładnie wyrobić, najpierw w misce potem na stole. Jak ciasto będzie się kleiło dodać mąkę. Dokładnie wyrobić na elastyczne ciasto. Jak naciśniemy palcem ciasto i wgniecenie za chwilę zniknie, to znacz, że ciasto jest już dobrze wyrobione. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia na około 1 godz., podsypując ciasto nieco mąką, aby się nie przylepiło do miski. Doprawiamy mak – dodajemy rodzynki, orzechy posiekane, jajko, masło i dokładnie mieszamy. Ciasto wałkujemy na duży prostokąt. Wykładamy masę makową i rozsmarowujemy. ! brzeg zostawiamy bez maku żeby nam się dobrze skleiło ciasto. Ciasto rolujemy na długość dwóch łokci. Układamy na blaszce wyłożonej papierem i zamykamy w okrąg. Brzydkie końce odcinamy ale zostawiamy, bo się przydadzą. Brzeg skleić ale tylko na 1 cm. Całe ciasto (okrąg) naciąć na parzystą ilość kawałków na szer. 1 -1,5 cm od brzegu wewnętrznego. Teraz co 2-gi pasek przekładamy do środka. Zewnętrzne paski położyć na płasko. Te 2 kawałki co zostały odłożone na początku kładziemy do środka okręgu .

Kwiatek drożdżowy z makiem

Przykrywamy ciasto i odstawiamy na ½ godz. do wyrośnięcia. Przed wstawieniem do piekarnika posmarować ciasto mlekiem, będzie miało ładny złoty kolor.

Kwiatek drożdżowy z makiem

Pieczemy 40 min w temp. 170 stopni C. Po upieczeniu i wystudzeniu smarujemy lukrem: cukier puder wymieszany z wodą ( 2 łyżki cukru+ 1 łyżka wody.

* Średnica ciasta po upieczeniu 33 cm

Kwiatek drożdżowy z makiem

Kwiatek drożdżowy z makiem