Tagi

, , ,

Co prawda już po świętach ale umieszczam tę makową choineczkę, aby była pod ręką jak przyjdzie ponownie na nią czas 🙂

Makowe choinki z ciasta francuskiego

Składniki na 4 małe choinki:
2 płaty ciasta francuskiego (320 g x 2)(może być mrożone)

około 150 g gotowej masy makowej
1 białko
bakalie: suszona żurawina, płatki migdałów, owoce granatu, kandyzowane owoce itp. (do wyboru)
oraz 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką wody do posmarowania przed pieczeniem

Sposób wykonania:
Stolnice oprószamy mąką i wykładamy na nią ciasto francuskie, wcześniej wyjęte z lodówki i doprowadzone do temperatury pokojowej. Nożem do pizzy lub zwykłym nożem wycinamy w każdym płacie ciasta cztery jednakowe trójkąty równoramienne (czyli razem 8 szt.) Ja wycięłam sobie w papierze trójkąty i potem było mi łatwiej wykrawać je z ciasta.

  

Ubijamy pianę z białka i mieszamy z masą makową. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia i układamy na nim 4 pojedyncze trójkąty. Smarujemy je masą makową i nakładamy na nie drugi trójkąt. Lekko dociskamy.
W następnym etapie nacinamy brzegi choineczki z dwóch stron, tworząc gałązki (pamiętamy o tym, by nie przeciąć za daleko – musimy zostawić środek jako pień i czubek). Dokładny sposób wykrawania gałązek pokazany jest tutaj Następnie chwytamy gałązki i okręcamy wokół własnej osi, tyle razy na ile pozwoli ciasto. Sklejamy na końcu ściskając ciasto. Pieniek może być wykrojony lub doklejony z resztki ciasta. 

  
 

Choineczki  smarujemy jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką wody i w takiej postaci możemy już piec. Możemy także przyozdobić je bakaliami i wtedy będą bardziej strojne. Ja użyłam rodzynki, płatki migdałowe, żurawinę,  jagody goji. Sugeruję ozdabiać choineczki pod koniec pieczenia, bowiem bakalie mogą się spalić, co przydarzyło mi się za pierwszym razem 🙁 Do przyklejenia bakalii do ciasta choinek możemy użyć roztrzepanego jajka. 

Źródło przepisu tutaj