Tagi

, , ,

Nalewka  pigwowcowa w Polsce cieszy się wielkim uznaniem. Ma piękny złoty kolor, cytrynowy aromat oraz słodko-kwaśny smak. W przypadku tej nalewki a także innych przetworów, dosyć często mylone są nazwy: pigwowca i  pigwy.  Trzeba wiedzieć, że pigwa i pigwowiec to nie to samo.  Są to dwie, co prawda podobne, ale oddzielne rośliny. Pigwa to krzew a właściwie nieduże drzewko z żółtymi owocami wielkości średniego jabłka czy może bardziej nieforemnej gruszki. Pigwowiec natomiast to nieduży krzew z cierniami o dużo mniejszych od pigwy owocach. Oczywiście z pigwy robi się także różne przetwory nie wyłączając nalewki.

Nalewka z pigwowca japońskiego - pigwowcówka

Moją pierwszą nalewkę z pigwowca japońskiego robiłam wg przepisu mojej koleżanki Tereni (przepis poniżej). Przy wytwarzaniu kolejnych eksperymentowałam z innymi przepisami.

Nalewka z pigwowca japońskiego (przepis w oryginalnej pisowni)

Owoce pigwowca zetrzeć na tarce jarzynówce odrzucając pestki. Można zmielić w maszynce do mięsa, ale wtedy trzeba wcześniej odrzucić pestki i gniazda nasienne.Włożyć do w miarę płaskiej miski, przykryć lekką ściereczką (tak by się nie dostały muchy i inne ciekawskie owady) i odstawić na 3 – 4 dni w ciepłym miejscu tak, by masa lekko sfermentowała. Ja zostawiam na 3 pełne doby w ciepłej kuchni na szafce. Wycisnąć sok z masy owocowej przez kawałek tetry lub dwie warstwy gazy – ja to robię ręcznie wkładając po trochę masy pigwowcowej do woreczka z tetry i wyciskam sok. Można użyć prasy do owoców. Sok jest nieprzeźroczysty. Teraz ważne: zależnie od tego jak słodkie nalewki lubisz (ja wolę mniej słodkie) wsypujesz tyle cukru, by słodkość była w sam raz dla Twojego smaku. Mieszasz aż się cukier rozpuści. Wlewasz wszystko do słoja, do gąsiorka albo dużej szklanej butelki, uzupełniasz spirytusem rozcieńczonym chłodną, przegotowaną wodą do mocy ok. 80%. Spirytusu tyle objętościowo co soku z cukrem (na 1 litr soku z cukrem dodaję 1 litr osłabionego spirytusu), wrzucam w to laskę kory cynamonowej (jak więcej nalewu to dwie laski cynamonu) i odstawiam w ciemne miejsce w temp. pokojowej (może być szafka kuchenna). Szczelnie zamykamy. Wygląda okropnie, ale tak ma być – Musi stać kilka tygodni – oznaką gotowości jest wyklarowanie płynu.

Nalewka z pigwowca japońskiego - pigwowcówka   Nalewka z pigwowca japońskiego - pigwowcówka

Osad z dolnej części gąsiorka jest do wywalenia. Jak płyn stanie się przeźroczysty ściągam go wężykiem do butelek tak, by nie zruszyć osadu.  Na 1 litr soku z cukrem dajemy 1 litr osłabionego spirytusu (80%) Laska kory cynamonowej; jak jest więcej nalewu to 2 laski.

Nalewka z pigwowca japońskiego - pigwowcówka