Tagi

, , , , ,

Uwielbiam jabłka, ale niestety nie mogę  jeść surowych ze wzgledów zdrowotnych 🙁 Nie poddaję się jednak i rozkoszuję się smakiem jabłek pieczonych w przeróżnych konfiguracjach. Z miodem, żurawinami, rodzynkami, cynamonem, syropem malinowym lub różnymi dżemami. Ja wiem, że to nie to samo co jabłko świeże ale pieczone są na prawdę pyszne 🙂 Poza tym wiem, że jabłka są owocami wychładzającymi organizm i duszenie ich z dodatkiem majeranku i cynamonu powoduje, że są przyjazne dla organizmu. 

Pieczone jabłka z żurawinami i gruszkami

Do przygotowania pokarmu zrównoważonego pięcioma smakami, składniki potraw należy dodawać w kolejności smaków:
k – smak kwaśny – przemiana Drzewa (D)
g – smak gorzki
– przemiana Ognia (O)
sł – smak słodki
– przemiana Ziemi (Z)
o – smak ostry
– przemiana Metalu (M)
sn – smak słony
– przemiana Wody (W)
Powinno się je stosować zgodnie z cyklem odżywczym Pięciu Elementów, tj. kwaśny-gorzki-słodki-ostry-słony (a po nim znów kwaśny itd.). Wszystko jedno, w którym momencie rozpoczynamy cykl, ważna jest jego właściwa kolejność. Ostatni dodany do potrawy składnik decyduje o skierowaniu energii danego posiłku do konkretnego narządu.

Pieczone jabłka z żurawinami i gruszkami

Składniki:
W – 2 łyżki zimnej wody

D – garść świeżych żurawin, 1 kg jabłek
O – łyżka majeranku
Z – gruszka, łyżeczka cynamonu, łyżka cukru trzcinowego

Sposób wykonania:
Na głęboką patelnię wlać niewielką ilość wody, włożyć żurawiny i obrane, pokrojone jabłka, doprowadzić do wrzenia, smażyć kilka minut, dodać majeranek, obraną, pokrojoną gruszkę, posypać cynamonem, smażyć kilka minut aż owoce lekko się przyrumienią, dodać cukier, ale nie koniecznie, wymieszać.

Pieczone jabłka z żurawinami i gruszkami  Pieczone jabłka z żurawinami i gruszkami

Pieczone jabłka z żurawinami i gruszkami

Źródło przepisu tutaj