Tagi

, , , , , , ,

Tak przygotowaną pierś z kurczaka można podać na specjalną okazje. Jest nieco pracy, aby przygotować to danie ale zapewniam, że trud się opłaca. Potrawa doskonała na ciepło ale także na zimno. Elegancka i smakowita.

Pierś kurczaka w cieście francuskim

Pierś kurczaka w cieście francuskim

Składniki dla 2 osób:
1 pierś z kurczaka
1 op. ciasta francuskiego  (2 płaty 15*25)
2 plastry żółtego sera
2 plastry szynki
1 jajko
oregano, wedle uznania
sól, pieprz, do smaku
może być wersja z pieczarkami,
Sposób wykonania:
Pierś kroimy na dwie równe części. Każdą doprawiamy solą, pieprzem i oregano. Ciasto francuskie przycinamy do odpowiednich rozmiarów, kładziemy na posypaną mąką blaszkę i na 10 minut wkładamy do lodówki, żeby się nam nie rozpłynęło w trakcie przygotowań. Po tym czasie wyjmujemy i nacinamy w następujący sposób: z każdej strony, wzdłuż dłuższego boku robimy nacięcia ok. 8 cm, w odstępach co 1,5-2 cm; po środku ciasta mają zostać jakieś 4-5 cm nie pocięte. Na tak przygotowanym cieście kładziemy pierś, na nią plasterek sera, a na wierzch szynkę. (W innej wersji na pierś idą podsmażone z cebulą pieczarki i plasterek sera żółtego).

Pierś kurczaka w cieście francuskim

Zabieramy się do zaplatania paseczków ciasta (na zmianę prawy, lewy, prawy, lewy…). Pomiędzy paseczkami powinny zostać maleńkie przerwy, aby kurczak mógł odparować podczas pieczenia. Gotowe paczuszki wkładamy na 15 minut do lodówki, a potem smarujemy z wierzchu roztrzepanym jajkiem i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni.

Pierś kurczaka w cieście francuskim

Pieczemy 25-30 minut. Paczuszki powinny zrobić się złociste i kruchutkie 🙂

Źródło przepisu: tutaj