Tagi

, , , ,

Od momentu kiedy znalazłam ten przepis na przygotowanie soczystego fileta z kurczaka, przyrządzam go dosyć często, bo jest po prostu wyśmienity. Autorka przepisu podzieliła się swoją tajemnicą, czyli jak przygotować fileta, aby był nie tylko smaczny ale przede wszystkim soczysty a  nie twardy jak podeszwa 🙂

Soczysty filet z kurczaka z patelni

Soczysty filet z kurczaka z patelni

Składniki:
na każdy oczyszczony z błonek filet potrzebujemy:

1 łyżkę oleju
1 łyżeczkę słodkiej czerwonej papryki
1/2 płaskiej łyżeczki soli
jeżeli lubimy – czosnek granulowany – ok. 1/2 łyżeczki

Sposób wykonania:
Mieszamy wszystkie składniki marynaty ze sobą. Dokładnie smarujemy nią filety.  Odstawiamy w chodne miejsce co najmniej na godzinę ( jeżeli macie czas, natrzyjcie go marynatą i wstawcie na noc do lodówki).

Soczysty filet z kurczaka z patelni

Rozgrzewamy bardzo mocno suchą patelnię, wręcz na granicy dymienia. Kładziemy na nią filety – będą głośno skwierczeć i wręcz podskakiwać – ale to dobrze – tak ma być. Zmniejszamy delikatnie ogień – ale nadal jest on dość żywy. Smażymy 4 minuty, przewracam na drugą stronę – smażymy kolejne 3 minuty. I teraz – patrzymy na filety – z boku po środku każdego ma być widoczny niedosmażony około 0,5 cm pasek mięsa ( taka obwódka jak na pączku ).

Soczysty filet z kurczaka z patelni   Soczysty filet z kurczaka z patelni

W tym momencie wyłączamy źródło ciepła i przykrywamy szczelnie pokrywką / metalową miseczką. W momencie kiedy przestajemy słyszeć skwierczenie ( jakieś 6 minut po odłączeniu mocy) znaczy, że filety są gotowe. Można kroić i podawać. Kurczak w środku jest soczysty, ale nie surowy. W momencie gdy odłączamy gaz pod przykryciem on spokojnie dojdzie. Nie bójmy się, że będzie niedosmażony.