Tagi

, , , , , , , , , , , ,

Od paru lat pieczywo piekę w domu sama w najzwyklejszym na świecie piekarniku, chociaż zawsze mi się marzył prawdziwy piec chlebowy. Pieczywo takie zwykłe, na drożdżach, na drożdżach i zakwasie a także na samym zakwasie. Od czasu do czasu mam jednak ochotę upiec coś nietuzinkowego i ciekawego. Ucieszyłam się jak zobaczyłam ten przepis. Ze zdjęcia uśmiechały się do mnie rumiane bułeczki a na dodatek mrugały oczkami 😀 😀 😀
Szafranowe bułeczki piecze się w Szwecji w związku z hucznie i radośnie obchodzonym dniem św. Łucji. Na stronie ambasady Szwecji możemy poczytać o tych obchodach.  A tutaj trochę historii tego wypieku. 

Szafranowe bułeczki na św. Łucję – wersja wege

Szafranowe bułeczki na św. Łucję – wersja wege

Składniki:
3,5 szklanki mąki

7 g suszonych drożdży
3 łyżki brązowego cukru
szczypta soli
szczypta szafranu (można zastąpić kurkumą, curry) 
1 łyżeczka startej skórki z cytryny najlepiej EKO
1 łyżka wódki lub ekstraktu waniliowego
5 łyżek roztopionej margaryny lub oliwy
3 łyżki puree z dyni (Hokkaido)
1 szklanka mleka migdałowego lub innego
rodzynki

Sposób wykonania:
Szafran wsypać do kieliszka, zalać ekstraktem waniliowym, przykryć i odstawić na pół godziny. Można go też podgrzać dodając go do roztapiania tłuszczu. Chodzi o to, że luteina z szafranu rozpuszcza się w tłuszczach i rozpuszczalnikach niepolarnych np.: w alkoholu. Ponieważ używam dyni Hokkaido, to bułeczki i tak będą miały złoty kolor, więc szafran w sumie jest niepotrzebny, no ale przecież chodzi o konwencję! Nie może być szafranowych bułeczek bez szafranu 🙂
Szafranowe bułeczki na Św. Łucję - wersja wege   Szafranowe bułeczki na św. Łucję – wersja wege

Cytrynę wyszorować pod zimną wodą. Zmieszać suche składniki ciasta, dolać składniki mokre i wyrobić. Odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około godziny). Wyrośnięte ciasto wyrobić, urywać po kawałku, toczyć z niego wałeczki. Wałeczki zwijać w kształt litery S. W środek zawijasów włożyć po rodzynce.

Szafranowe bułeczki na św. Łucję – wersja wege

Bułeczki mogą też mieć inne kształty, kluczowe jest jednak włożenie 2 rodzynek symbolizujących oczy Łucji. Odstawić do wyrośnięcia na 30-40 minut. Bułeczki można posmarować roztrzepanym jajkiem przepiórczym lub wodą z cukrem, żeby się błyszczały. Piec w 180°C przez około 12 minut.

Szafranowe bułeczki na św. Łucję – wersja wege